O autorze
Zawodowo zajmuję się lobbingiem w instytucjach europejskich. Prywatnie fascynuje mnie tworzenie muzyki (soundcloud.com/artlantice) oraz Europa Wschodnia. Dzięki temu słyszę więcej...

Warunki Brexitu nie będą karzące. Brexit jest wystarczającą karą

livenewsmalta.com
Podczas konferencji prasowej na Malcie Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zabrał głos w sprawie podpisanego przez Premier May dokumentu uruchamiającego słynny art. 50. W swoim wystąpieniu wskazał na trzy najważniejsze elementy ram negocjacyjnych z Wielką Brytanią.

Pierwszą i najważniejszą sprawą są prawa obywateli UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii. Przewodniczący przypomniał, że do zakończenia procesu wszyscy obywatele pozostają pod ochroną prawa unijnego. Negocjacje będą dotyczyć ich praw i statusu po ostatecznym odłączeniu się UK z UE. Najistotniejszym elementem negocjacji jest zagwarantowanie mieszkającym w Wielkiej Brytanii obywatelom UE praw, które nie będą dla nich dyskryminujące lub w jakikolwiek sposób krzywdzące.

Kolejna kwestia to współpraca gospodarcza w kontekście firm z UE, które posiadają swoje oddziały w Wielkiej Brytanii. Uszczegółowienia będą wymagać uwarunkowania prawne w sytuacji, kiedy prawo unijne nie będzie już obowiązywać na wyspie. Najistotniejszym elementem negocjacji jest zagwarantowanie mieszkającym w Wielkiej Brytanii obywatelom UE praw, które nie będą dla nich dyskryminujące lub w jakikolwiek sposób krzywdzące.

Ostatni element to zagwarantowanie wywiązania się Wielkiej Brytanii z wszystkich zobowiązań jakie zaciągnęła jako członek Unii Europejskiej. Wspólne polityki dotyczące rynku wewnętrznego, rolnictwa czy badań zaangażowały przedstawicieli tych dziedzin w długotrwałe relacje, które nie mogą zakończyć się ze szkodą dla europejskich przedsiębiorców, naukowców czy rolników.


Wtedy i tylko wtedy, jak powiedział, kiedy osiągnięte zostanie porozumienie w sprawie Brexitu, będzie można podjąć rozmowę na temat przyszłych relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Nikt nie chce karać Wielkiej Brytanii za Brexit. Brexit już sam w sobie jest karą.

Link do konferencji prasowej
Trwa ładowanie komentarzy...